niedziela, 7 kwietnia 2013

Helter Skelter 2012 - recenzja


Helter Skelter to japońska produkcja 2012 r powstała na podstawie magi pod tym samym tytułem Jako,że japońskie kino kojarzę głównie z Samarą wychodzącą z telewizora byłam zaciekawiona ta produkcją. Ale takim głównym powodem dla którego zabrałam się za ta produkcję jest Erika Sawajiri która gra główną rolę. Przyznam,że film chciałam obejrzeć zaraz po premierze,ale dopiero w lutym pojawiły się polskie napisy. Film trwa dwie godziny i jest przeznaczony dla widzów pełnoletnich ze względu na mocny kontekst seksualny.
FABUŁA
Ririko ma wszystko o czym marzy nastolatka: sławę,pieniądze a przede wszystkim urodę,która jest jej największym atutem. Zgrabne ciało i piękna twarz,którą można zobaczyć na okładce każdego magazynu. Film zaczyna się dość ostrą scena erotyczna,gdy do Ririko przychodzi jej chłopak i w garderobie uprawiają seks. Piękna dziewczyna ma wszystko,ale rolę w najnowszym filmie dostała tylko dlatego iż przespała się z producentem. Uroda Ririko jednak nie jest pięknem naturalnym a sztucznym. Nikt prócz matki i stylisty modelki nie wie o jej operacjach plastycznych. Każdy żyje złudzeniem,że to naturalne piękno.Któregoś dnia na swoim czole zauważa siniaka. Udaje się kliniki operacji plastycznych,by znów ja zoperowali. I tu zaczyna się cala akcja. W przerywnikach ukazanych w filmie poznajemy prokuratora który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci dziewcząt,które przeprowadzały na sobie operacje plastyczne w tej samej klinice co nasza Ririko. Wychodzi na jaw,że operacje są nielegalne a tkanki skórne są pobierane od matek w ciąży m.in z łożyska. To sprawia,że taka tkanka nałożona na ciało innej kobiety nie jest trwała,gdyż po jakimś czasie występuje obumarcie naskórka,który zaczyna gnić  Pacjentki których nie stać na ponowny zabieg umierają a na ich ciele widoczne są ślady przypominające siniaki.
Matka Ririko płaci za kolejna operacje dziewczyny i dostaje dodatkowo leki które mają zwolnić rozwój zgnilizny w ciele. W tym czasie w agencji dla której ona pracuje pojawia się nowa,świeża dziewczyna Kozue,równie piękna co Ririko. Obie biorą udział w reklamach ale po jakimś czasie Ririko zaczyna schodzić na drugi plan. Jej sława zaczyna przemija a ona sama popada w depresję. Tabletki,które łyka otępiają ja,dziewczyna ma omamy i zwidy, głodzi się by znów być piękna.
Prokurator by zebrać dowody przeciwko klinice spotyka się z Ririko i przekazuje jej wszystkie informacje w tej sprawie. Liczy,iż zeznania dziewczyny pogrąża klinikę. Ririko przeglądając akta od prokuratora popada w szaleństwo. Z dnia na dzień jest z nią coraz gorzej a ciało zaczyna gnić coraz bardziej. Podczas jednego z wywiadów w telewizji ma omamy,wydaje się jej iż widzi motyle,że wystrój studia się rusza,słyszy głosy. Wykańcza ja to i mdleje. W końcu Ririko postanawia powiedzieć prawdę na temat kliniki. Podczas konferencji jednak wbija sobie nóż w oko.
Końcowe sceny są zaskakujące, Kozue stała się sławną gwiazda i pracuje ze stylistą Ririko,która mimo wcześniejszych domysłów nie umarła.


BOHATEROWIE
Ririko to wcielenie piękna i seksowności  Jest idolką nastolatek,bo jest piękna  Każdy zazdrości jej urody choć tak naprawdę prócz oczu,włosów i narządów rodnych wszystko jest sztuczne, upiększane za pomocą operacji plastycznych. Mimo pięknego wyglądu Ririko jest wredna i okrutna. Jest niespełnioną seksualnie,do tego stopnia,ze zmusza swoją agentkę by zaspokoiła jej potrzeby. Ririko posuwa się nawet do tego,że na oczach agentki uprawia seks z jej chłopakiem.
Ririko jest jednak pozbawiona uczuć. Nie potrafi współczuć ani kochać,myśli tylko o sobie i o tym jak zaspokoić swoje potrzeby. Ma obsesję na punkcie bycia piękną  Popada w szaleństwo i zaczyna zwiększać dawki tabletek,które doprowadzają ja do obłędu, powodują omamy i zwidy.
Hada,agentka Ririko to skromna kobieta po trzydziestce. Żyje skromnie ze swoim chłopakiem. Jest nieśmiała i nigdy się nie maluje. Gdy Ririko prosi ją o dwuznaczna przysługę kobieta jest w szoku. Agentka,mimo że Ririko traktuję ja nie najlepiej,kocha dziewczynę  Ze spokojem patrzy jak modelka uprawia seks z jej chłopakiem. Jest jej oddana i zajmuje się nią wtedy,gdy wszyscy inni ja opuścili.
Matka Ririko to kobieta,która tylko zarabia na córce  Inwestując w dziewczynę,jej liczne operacje spełnia swoje niespełnione pragnienia bycia piękną. Dla niej Ririko jest tyko maszynką do zarabiania pieniędzy. W chwilach gdy Ririko chce się poddać matka wstrzykuje jej silne środki które pogłębiają otępienie dziewczyny.
Stylista Ririko to chyba jedyna postać która jest szanowana przez modelkę  Są ze sobą blisko i sama Ririko bardzo to ceni. Nie opuszcza jej gdy dowiaduje się,że gwiazda przechodziła wiele operacji plastycznych. W całym filmie jest jedyną pozytywną postacią.

ZABÓJCZE PIĘKNO-podsumowanie.
Ririko poświęciła się by być piękną  Przyzwyczajona do operacji plastycznych gwiazda nie potrafiła ich zaprzestać, chciała być piękniejsza niż poprzednio. Chęć bycia piękna ją zabiła. Zabiła w niej wszystkie uczucia,sprawiła,że dziewczyna nie widziała nic po za czubkiem własnego nosa. Ririko to typowa gwiazda,raz łagodna jak baranek a chwilę później zamienia się w wredną gwiazdę  Gdy na swoim ciele odkrywa siniaka coś w niej pęka i przez chwile widz ma wrażenie,że dziewczyna się zmieni itp. itd. Tak jednak nie jest. Kierowana zazdrością gdy pojawia się Kozue jest w stanie zrobić wszystko by ja zniszczyć, ale nie udaje jej się to. Ririko się stacza,ale nie poddaje. Za wszelką cenę chce znów być piękna i sławna.
Film ukazuje jak chęć bycia pięknym potrafi zniszczyć człowieka. Ririko jest piękna, ale też silna bo operacje plastyczne nie są łatwe do zniesienia. Nie poddaje się i walczy do samego końca co naprawdę jest godne podziwu. Psychicznie jednak Ririko nie daje już rady. Jej umysł jest zniszczony i zniewolony. Gwiazda rani siebie i wszystkich wokół. Wie co straci poddając się. 

Trailer
 
 MOJE ZDANIE
"Helter Skelter" to zdecydowanie mocny film psychologiczny, wnikający w podświadomość widza, dający mu do myślenia. Nie jest to Disneyowska bajeczka,ale film z przesłaniem, film po którego obejrzeniu widz wpatruje się w monitor i nie wie co zrobić(przynajmniej ja tak miałam). Wstrząsnął mnie i moja psychiką. Sprawił, że zaczęłam inaczej patrzeć na to co pozornie nazywamy pięknem.
Zaskakującym momentem w filmie była muzyka. Nie zwróciłabym nią nią uwagi gdyby nie fakt iż była to niemiecka muzyka-chociaż na końcu dało się słyszeć utwór Ayumi Hamasaki. Zabrałam się za ten film bo chciałam zobaczyć czy Erika porzuciła metkę"wiecznie umierającej" jaką jej przypięto po dramie "Litr łez" lub"Taiyou no uta-piosenka dla słońca". Mogę w 100% powiedzieć, że jak dla mnie aktorka zrzuciła wizerunek grzecznej i umierającej dziewczyny. Czasami miałam wrażenie,że rola Ririko jest napisana specjalnie dla niej. Tak więc wybór Eriki był naprawdę trafny. Przez cały czas trwania filmu pokazane są migawki, które ukazują jak nastolatki kochają Ririko. Wielka sala wypełniona reporterami i fankami modelki.
Trochę zaskoczył mnie koniec. Gdy wszyscy myśleli, że Ririko umarła poprzez wbicie sobie noża w oko i psychiczne wyczerpanie nagle oglądamy scenę w której Ririko siedzi na fotelu ubrana w piękną czerwoną suknię, z czerwoną przepaską na oku. Sceny gdy gwiazda miała omamy, widziała motyle, słyszała głosy, kąpała się w wannie pełnej tabletek ukazywały jak bardzo zniszczona psychicznie jest Ririrko, jak jest umysł nie myśli racjonalnie.
Film oceniłabym na 10 gdyby nie jeden fakt, którego kompletnie nie zrozumiałam. Mianowicie chodzi mi o figurki i obrazy Maryi i Jezusa. Jestem wierząca i nic nie mam do sakralnych figurek i obrazów, ale jak to się do jasnej Anielki miało do filmu. Nie było sceny modlącej się Ririko, nikt nie chodził do Kościoła, nikt nigdy nie wspomniał o Bogu. W łazience na szafce można było dostrzec figurkę Maryi, w pokoju również stała dość duża figurka również Maryi w niebieskiej szacie a jej ręce oplatał różaniec albo sznurek,nie jestem pewna. Również można było zauważyć portrety Jezusa czy Maryi bodajże w łazience. Co jeszcze dziwniejsze portrety miały zaklejone oczy, pewnie to był zabiego celowy by na patrzały na to co Ririko wyprawia w swoim domu.
Napisy do filmu znajdziecie na lizards-subs

4 komentarze:

  1. Szczerze wole koreańskie filmy , chociaż japońskie nie są złe ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Skoro już raz na milion lat zalogowałam się na swojego bloga uznałam że ponadrabiam czytanie i muszę powiedzieć, że jeśli chciałabyś dalej rozwijać znajomość filmów japońskich to musisz kiedyś obejrzeć Sakuran :D Może nie jest tak ciężki jak Skelter, ale osobiście obejrzałam go już kilka razy i jest naprawdę przyjemny. Poza tym, ach te stroje oiran XD~

    OdpowiedzUsuń
  3. Film wydaje się naprawdę mocny..

    OdpowiedzUsuń