niedziela, 25 listopada 2012

BOYFRIEND - JANUS

Moshi Moshi!
Całkiem niedawno ściągnęłam nową płytę chłopków z zespołu-boysbandu BOYFRIEND. No i w ucho wpadła mi ich piosenka promującą ich nowa płytę. Singiel nosi nazwę "JANUS" .Tak zastanawiałam się nad tytułem tej piosenki i niestety nie mogłam dojść, dlaczego JANUS a nie np. MARIA... Przejrzałam nawet cały tekst na tekstowo.pl bo myślałam, że może tam znajdę odpowiedź na swoje pytanie, no ale niestety nie. Sprawdziłam nawet zapis w hangulu i również jest tłumaczony na JANUS. Cóż, wystarczyło by dodać "z" i byłby JANUSZ, no ale o tym nie pomyślano :D. 
Ale zaciekawiona tym tytułem wyszperałam na koreańskiej wersji Wikipedii, że owy JANUS to starożytne rzymskie bóstwo. Na polskiej już Wikipedii możemy przeczytać, że "Był bogiem wszelkich początków, a także opiekunem drzwi, bram i mostów, patronem umów i układów sojuszniczych. Najczęściej przedstawiany z dwoma twarzami, laską i kluczem. Od niego pochodzi łacińska nazwa miesiąca stycznia (Ianuarius) jako pierwszego miesiąca w roku."Ale JANUS to nie tylko bóstwo, lecz także księżyc O.o. To już mi jakoś bardziej pasuje.Księżyc ten jest jednym z księżyców Saturna i co ciekawe został tak nazwany na cześć owego bożka. Wiec wszystko i tak sprowadza się do jednego. I jeszcze ciocia Wikipedia mnie uświadomiła, że JANUS to nazwa okrętów brytyjskich...Jednak tego chłopcy chyba nie mieli na myśli.
Więc dopasowując znaczenie tytułu do piosenki  pewnie chodzi o to, że skoro bóstwo miało ochraniać, dawać poczucie bezpieczeństwa, to chłopcy też chcą ochraniać owa dziewczynę, sprawiać, że będzie się czuła bezpieczne. Jako, że imię bóstwa oznacza "iść", wiec może w piosence chodzi o to, że chłopcy pozwalają jej iść, gdy śpiewają "Pozwolę ci odejść, dla ciebie, pozwolę ci odejść".  
Ale skoro bożek miał dwie twarze, które według Makrobiusza symbolizowały przyszłość i przeszłość, to może to się tyczyć utworu w następujący sposób: Przyszłosć- "Do końca chcę widzieć tylko twój uśmiech, chcę ochronić twój uśmiech","Chcę do końca żyć w twojej pamięci, chcę się uśmiechać w twojej pamięci"Przeszłość -"Jak wczoraj, tylko uśmiechnij się do mnie".
I to by było na tyle. Jestem z siebie dumna, że tak się zawzięłam i poszukałam trochę informacji na ten temat. Mam jednak nadzieję, że was nie zanudziłam. Mogłam tak zinterpretować każdą piosenkę, ale ten tytuł mnie zaintrygował +jeszcze fakt, że słowo"janus" nie pada ani razu w piosence.

Gdyby ktoś jeszcze nie słuchał :)
BOYFRIEND - JANUS


Korzystałam z:
Wikipedia 
Wikipedia
Tekstowo

1 komentarz:

  1. No to zagadka została rozwiązana ;) Też się zastanawiałam, o co chodzi, ale nie szukałam. Teraz już wiem ^^

    OdpowiedzUsuń